Kurtarıcı İsa Heykeli/ Rio de Janeiro 🇧🇷

Brezilya’nın Rio do Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alan ve şehrin sembollerinden biri olan İsa heykeli.

İngilizce adı “Christ The Redeemer”

Corcovado dağı 710 m yükseklikte ve bu dağın manzarası muhteşem bir şehir manzarası sunuyor. Corcovado dağ treni, kıvrımlı bir yolu izleyerek dağın zirvesinin yakınına kadar geliyor.

2017 Haziran ayı itibariyle 63 real fiyatı var. Her yerden otobüs ile ulaşmak mümkün. En iyi zaman dilimi gün batımından 1-2 saat öncesi yada gün doğumu vakti.!(bence)

 

7 emmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiş.
Dağın zirvesinde Heitor Silva Costa tarafından tasarlanan ve Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından yapımı gerçekleşmiş.

Heykelin yapımı 1922’de o dönemde ülkenin başkenti olan Rio de Janeiro’da Brezilya’nın kuruluşunun 100. yılı şerefine başlatılmış ve 9 yıl sonra 1931’de resmi törenle açılmış. 30 m boyunda ki devasa heykel 8 m yükseklikteki bir kaide üzerinde duruyor ve 1.145 ton ağırlığında. Yalnızca başı 30 ton geliyor. İnşaat malzemesi olarak beton, üzerinde katman olarak da sabun taşı kullanılmış. Yılda 1 milyondan fazla turist anıtı ziyaret ediyormuş.

Bazı zamanlar heykelin başı yıldırımlar ile dertteymiş. Havanın bulutlu olduğu zamanlar çıkmak hiç uygun değil zira üzerinde ki sis ve buluttan hiç birşey göremeyebilirsiniz. Hava durumuna bakıp çıkmak daha doğru.
1 Aralık 1999’da Avusturyalı base jumpingci Felix Baumgartner, heykelin sağ kolundan paraşüt ile atlamış. Baumgartner, atlayış öncesinde heykele ok ile fırlattığı bir halat ile tırmanmış.Hani şu yakın zaman da atmosferden dünyaya atlayan Felix.

Manzarası ise tarif edilemez güzellikte. Benzeri sanırım Norveç Lofoten adalarında var.Manzaraya hayran kalmamak elde değil.

Seyir terasının manzarasına diyecek yok.

Bu da Finüküler İle Çıkış ve manzarasının linki :

Kurtarıcı İsa Heykeli/ Rio de Janeiro 🇧🇷” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s